label printer, midrange printer, thermal transfer, 12 dots/mm (300 dpi), media width (max.): 114 mm, print width (max.): 104 mm, roll diameter (max.): 203mm, speed (max.): 254 mm/s, peeler, full-roll rewind, display (touch screen, colour), real time clock, USB (2x), RS232, Bluetooth, Ethernet, RAM: 256 MB, Flash: 512 MB, emulation: ZPL, ZPLII, incl.: power cable (EU, UK), order separately: interface cable